PROJEKTY‎ > ‎Comenius‎ > ‎

Projekt Comenius na Gymnáziu Stříbro …aneb utužení přátelských vztahů jedné německé a české školy

přidáno: 7. 4. 2012 3:51, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 16. 1. 2015 4:21 ]

Jak to všechno začalo? Před dvěma lety jsme dostali nabídku z Realschule ve Vohenstraußu na pokračování úspěšné spolupráce mezi učiteli a žáky našich již dávno spřátelených škol, která by navázala na nedávno dokončený projekt Jakubova cesta. Nový projekt se měl jmenovat Zlatá cesta a měl přispět především k bližšímu seznámení se s lidmi na druhé straně společné hranice, s jejich každodenním životem, kulturou, zájmy, starostmi,…

Naše třída, letos již kvinta Gymnázia Stříbro, se od začátku začala aktivně zapojovat do projektových aktivit. Nejdříve jsme se museli seznámit s hlavním tématem projektu, Zlatou cestou. Naštěstí je pojem Zlatá cesta již poměrně známý a my jsme se mohli věnovat tomu, co tato cesta spojuje.

Abychom se připravili na navázání kontaktů s německými kolegy, vytvořili jsme si na podzim 2009 vizitky, které nám později pomohly lépe se seznámit. Náš první skutečný kontakt se uskutečnil 12. 11. 2009 v Realschule Vohenstrauß. Zde jsme společně prožili příjemné dopoledne, přičemž jsme vyzkoušeli komunikaci s německými žáky při společném vyplňování česko-německých dotazníků a při hře Memory a také zdejší cvičnou kuchyni při pečení vaflí. Krátce nato nás navštívili noví přátelé na naší tradiční Vánoční aule a my jsme jim hned druhý den návštěvu oplatili. Myslíte, že není možné jen tak si zazpívat písně v jiném než rodném jazyce? My jsme to dokázali.

Po Vánocích se vody trochu uklidnily a my měli čas se připravit na projektové setkání v ČR, kdy jsme po dobu jednoho týdne, a to přesněji od 7. do 16. 5. 2010, hostili naše kolegy z Vohenstraußu. Během setkání jsme navštívili například Techmanii a pivovar v Plzni, firmu EMZ v Černošíně, klášter Kladruby, Horšovský Týn, Domažlice, dokonce jsme shlédli i německou operu Salome v DJKT v Plzni, důkladně jsme naše hosty provedli naším městem, předvedli v praxi výuku ve škole,… Týden jsme úspěšně zvládli a přežili ve zdraví, navíc jsme měli možnost poznat hlouběji jak místa nám známá i neznámá, tak řeč našich nových přátel.

Ke konci školního roku jsme podnikli další společné poznávání českých památek díky výletu na hrady Točník a Žebrák. Tento krásný slunečný den jsme si i navzdory puchýřům a těžkému „výšlapu“ užili.

Ještě než jsme se stačili rozkoukat po prázdninách ve školních lavicích, začali jsme se chystat na projektové setkání v Německu (29. 9. - 8. 10. 2010). Poznali jsme mnoho nového a díky příjemnému přijetí našich německých přátel jsme se cítili jako doma. Navštívili jsme vskutku zajímavá místa, ze kterých se nám v paměti uchovalo například krásné město Norimberk, Centrum Bavaria Bohemia, zabývající se spoluprací a vztahy mezi Německem a Českem, nikdo z nás určitě nezapomene na horu Monte Kaolino, na které je postavena snad ta nejdrastičtější bobová dráha,... Na konci našeho pobytu se mnozí z nás neubránili slzám, jelikož nikdo netušil, za jak dlouhou dobu se opět setkáme. Naštěstí to netrvalo dlouho.

9. 12. 2010 se skupina „statečných“ vydala reprezentovat svou vlast a školu českou národní písní „Škoda lásky“ na závěrečný koncert Hudebních dní reálných škol v Horním Falci na zámku Alteglofsheim.

Všechny tyto společné akce jsme si v lednu připomněli výstavou Zlatá cesta v prostorách stříbrské radnice. Při slavnostním zahájení této prezentace spolupráce Gymnázia Stříbra a Realschule Vohenstrauß nám došlo, že jsme sice na konci projektu, ale určitě nekončí naše přátelství a nikdo nám již nevezme vzpomínky a poznatky, které jsme díky tomuto projektu získali.


Simona Křeválková a Anna Marková, kvinta Gymnázia Stříbro