AKTUALITY‎ > ‎

Návštěva Weidenu aneb Z bazénu k pranýři

přidáno: 19. 10. 2014 5:55, autor: Dimitrij Tjunikov
  Na čtvrtek 16.října 2014 se studenti kvarty stříbrského gymnázia již dlouho těšili. Na tento den bylo totiž naplánováno další setkání s jejich vrstevníky z partnerské školy ve Vohenstraußu.
  K češtině zaznívající v autobusu cestou do Vohenstraußu se připojila po necelé hodině jízdy němčina, když k nám přistoupilo dalších 20 studentů a jejich pedagogický doprovod. V plném obsazení jsme se vydali ke společnému cíli - weidenskému Thermenweltu. Bez ohledu na národnost se všechny děti s nadšením rozptýlily po zdejším vodním světě a užívaly plavecké, skokanské i relaxační zóny.
  Posilněni vydatným svačinovým balíčkem, který pro každého z nás naše hostitelská škola připravila, jsme opustili bazén a směřovali do centra Weidenu.
  Kolegyně Renata Burcsak se ujala role průvodkyně a představila nám město Weiden prostřednictvím zastavení na nejzajímavějších místech historického centra. Dvojjazyčný výklad o historii i současnosti zakončila práce smíšených česko-německých týmů. Kvízové otázky, na které bylo nutné odpovídat v obou jazycích, prověřily, do jaké míry byly děti pozornými posluchači. Teď už víme, kdy město vzniklo, kdy ho postihl ničivý požár, jaká legenda se vztahuje k dobývání města husity i jak byli trestáni nepoctiví kupci. Zvonkohra z jedné a pranýř z druhé strany Staré radnice byly tečkou za prohlídkou města a zbyla i necelá hodina na individuální program.
  Studenti z obou stran hranice si společně strávený den užili se vším všudy včetně slunečného počasí. První kapky deště totiž začaly dopadat na střechu autobusu až v okamžiku, kdy už byli všichni usazeni a možná se už těšili na příští společné a takto příjemné setkání.

Mgr. Štěpánka Krebsová 
Mgr. Pavel Pour