AKTUALITY‎ > ‎

Jazykový kurz studentů gymnázia v Drážďanech

přidáno: 9. 11. 2015 6:15, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 15. 12. 2015 4:00 ]

Hodnocení kurzu očima studentů:

Letos v říjnu jsme absolvovali kurz německého jazyka v Drážďanech.
Na kurz jsme se vydali spolu se třídou G6 a p.uč. Maškovou a Soutnerovou. V plánu bylo absolvování 9 hodin němčiny s německou učitelkou. Velmi mne zaujal způsob učení se. Také jsme si prohlédli město, kde bylo k vidění např. Japonský palác, VW-Manufaktur, Frauenkirche, Staré a Nové město, atd. Mně osobně se nejvíce líbila Frauenkirche, kde mne zaujalo odhodlání obyvatel Drážďan dostavět ji do původní podoby po vybombardování za 2. světové války.
Tento zájezd se mi líbil, byl zajímavý, mnoho nás naučil. Já na něj vzpomínám při němčinách, těším se na další naučné kurzy a z tohoto si odnáším nové vědomosti a zážitky. 
J.Drchotová, G4

Ve dnech 19.-23.10. se celkem 20 žáků z kvarty a sexty našeho gymnázia v doprovodu obou třídních učitelek zúčastnilo zájezdu do Drážďan, který pro ně zorganizovala CK HROCH.
Hlavním bodem zájezdu byla třídenní výuka němčiny v místní jazykové škole, pro naši výpravu však program skýtal i mnoho dalších zážitků. Jmenovitě např. prohlídku drážďanských památek, místní umělecké čtvrti, pobočky Volkswagenu, zámku Moritzburg a několika přilehlých měst, procházku večerním osvětleným centrem, výlet do Saského Švýcarska atd.
Tento zájezd významně obohatil slovní zásobu i výčet zážitků našich studentů a již se těší na příští zájezd do zahraničí - partnerské setkání žáků našeho gymnázia s RS Vohenstrauss v Tannenlohe.
Veronika Jansová, G4


V pondělí 19. října jsme vyrazili (20 studentů ze tříd G6 a G4) na více než čtyřhodinovou cestu autobusem přes německé hranice do historicky významného města Drážďany. Díky bravurnímu řidiči jsme dojeli v pořádku. V Drážďanech na parkovišti nás již očekával milý delegát, který nám v rychlosti ukázal krásy dříve vybombardovaného a nyní již překrásně opraveného města. Monumentální Frauenkirche nás doslova ohromil, jak jeho vnějším vzhledem, tak dokonalou výzdobou uvnitř. Dalším významným místem, kde jsme se zastavili, byl známý komplex barokních budov s čarovnou zahradou Zwinger. Plní zážitků jsme okolo páté hodiny odpolední dorazili do hotelu, který stál nedaleko od centra. Byli jsme ubytováni v útulných a čistých pokojích. Drážďany jsme poznali i z pohledu gurmánského, jelikož jsme povečeřeli v čínské restauraci poblíž hotelu (v dalších dnech jsme ochutnali např i řeckou a italskou kuchyni).První noc jsme dobře najedení ulehli do postelí a těšili jsme se na další den.

Druhý den ráno jsme se všichni i s novou delegátkou sešli na snídani servírované v hotelu ve formě švédských stolů. Jako první jsme navštívili skleněnou manufakturu VW, kde jsme za skly pozorovali výrobu aut a přečetli si mnoho zajímavých informací o jejich sestavení. Po návštěvě firmy VW jsme byli autobusem dopraveni do historického centra. Prošli jsme se po vyhlídkových terasách, které nám umožnily krásný pohled na památky a na druhý břeh řeky Labe. Své znalosti o dinosaurech jsme rozšířili v Japonském paláci s překrásným parkem a úchvatným výhledem. Když jsme se pokochali pamětihodnostmi v centru města, vyrazili jsme na prohlídku jeho modernější částí. Stěny domů zde byly zdobeny barevnými a nápaditými grafity.

Poté nás čekalo to, čeho jsme se všichni, kromě učitelů, „obávali“ - jazykový kurz. Ve škole jsme však byli srdečně přivítáni příjemným panem ředitelem a hned jsme se dali do zdokonalování v německém jazyce. Naše mladá učitelka Steffi nás vedla k učení zábavnou formou, mluvili jsme ve dvojicích a kreslili obrázky, které jsme pak následně popisovali. Například všechny ilustrace našeho typického Němce se nám opravdu vydařili. Učili jsme se od 14:30 do 17:30, po skončení výuky jsme se unavení těšili na dobrou večeři a zasloužený odpočinek.

Ve středu jsme jeli naším autobusem na zámeček Moritzburg, který jistě všichni znáte z české a v Německu oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku. Pozorně jsme si prošli a prohlédli interiér tohoto zámku s českým výkladem. Nejvíce nás zaujala rekonstruovaná místnost s postelí, která byla zkrášlena miliony barevných ptačích pírek a jídelna s mnoha trofejemi. Dívky si zkusily Popelčin střevíček, který ztratila na schodišti, bohužel nás doprovázel pouze jediný princ (Matěj I. z Holostřev). Dalším cílem tohoto dne bylo město Míšeň, kde jsme si mohli prohlédnout výstavu známého Míšeňského porcelánu. Nakonec jsme si prošli půvabné městečko.

Odpoledne jsme podruhé vyrazili do jazykové školy, kde nás již očekávala Steffi. Ta si pro nás tentokrát připravila hudební ukázku německé skupiny Die Ärzte a naučila nás dokonale a podrobně pojmenovat části lidského těla.

Ve čtvrtek 22.10. jsme byli docela unavení, a tak nám náš učitelský doprovod dovolil spát o hodinu déle. Zbytek dne jsme si procházeli opět Drážďany, kde nás všechny zasáhla „nákupní horečka“ ve velkém nákupním centru, což nás málem stálo všechna eura. Tento den jsme se bohužel naposledy viděli s naší učitelkou Steffi, která si pro nás přichystala zajímavý program. Velmi nás zaujaly 3 německé krátké filmy. Na závěr jsme všichni obdrželi certifikát o úspěšném dokončení kurzu a vyjeli do zábavního parku a večerního města. Všichni jsme si to moc užili a ti nejodvážnější se zúčastnili adrenalinových atrakcí, dokonce navštívili i strašidelný dům. Z ruského kola jsme měli krásný výhled na osvětlené noční Drážďany. Na závěr jsme se vydali na procházku pěší zónou, abychom si takovou krásu prohlédli zblízka.

Náš poslední den začínal hektickým balením. Poté jsme nasedli do autobusu, rozloučili se s Drážďany a vyrazili na cestu zpět domů. Cestou jsme se zastavili v kouzelné oblasti tzv. Saského Švýcarska a navštívili monumentální pevnost Kőnigstein. Z hradeb jsme se pokochali barevným podzimním krajem. Samozřejmě jsme nezapomněli navštívit i skalní oblast v České republice tzv. České Švýcarsko. Ve městečku Hřensko nás čekal kratší rozchod, rozloučení s našimi delegáty a pak už jsme jeli zpět za našimi rodinami.

Podobný zájezd určitě všem doporučuji, přinesl nám mnoho zážitků a zábavnou formou nám pomohl se zdokonalit v cizím jazyce. Na závěr bych chtěla poděkovat našemu učitelskému doprovodu Mgr. Marii Maškové a Mgr. Jitce Soutnerové, za příjemnou společnost, ochotu pomoci a starost o nás po celou dobu výjezdu, zdatnému řidiči za bezpečnou jízdu, delegátům za organizaci celého zájezdu a kamarádům za příjemně strávené společné chvíle.

Zuzka Strankmüllerová, G6

Comments