AKTUALITY‎ > ‎

Dny vědy a techniky v Plzni letos již podeváté

přidáno: 14. 9. 2014 6:59, autor: Dimitrij Tjunikov
O víkendu jste si mohli v Plzni pořádně „zavědátorovat“. Věda a technika byly tak blízko, že jste se jich mohli dotknout…

Dny vědy a techniky jsou tradiční interaktivní výstava, kterou jste letos mohli navštívit již podeváté. Pořádá ji Západočeská univerzita v Plzni spolu se statutárním městem Plzní a za podpory Plzeňského kraje. Tento festival vědy se stal již tradiční akcí spojenou s prvním podzimním měsícem, bez níž si lze plzeňské září představit jen stěží.

Stejně jako tomu bylo v minulých letech, věda a technika se se k vám dostala tak blízko, že jste se jich mohli dotknout, a to nejen v prostorách ZČU, ale i v ulicích města. Již tradičně byl program rozdělen do dvou částí. Od pondělí 8. září do čtvrtka 11. září jste se vědou bavili převážně v areálu univerzitního kampusu na Borských polích. V druhé části Dnů vědy a techniky za vámi věda v pátek 12. září a v sobotu 13. září vyrazila přímo do centra Plzně a přilehlých ulic.

Na náměstí Republiky a v přilehlých ulicích jste měli během pátku a soboty možnost navštívit 38 rozmanitých expozic. Ve Smetanových sadech jste mohli navštívit tři stany katedry technické výchovy a také nás, dětské vystavovatele. Byl zde stan Stanice mladých techniků v Plzni, dva propojené stany Církevního gymnázia v Plzni a také náš stan Gymnázia Stříbro.

Naše expozice měla číslo 28 a název „Fyzika může být zábava a hra“. Zde 12 studentů z tercie, sexty a oktávy představilo návštěvníkům Dnů vědy a techniky 37 fyzikálních a chemických experimentů a fyzikálních hraček připravených a vyrobených z jednoduchých pomůcek. Mezi nimi bylo i několik žhavých novinek, které jsme si v srpnu přivezli Expo Science Asia v jordánském Ammánu. Počasí nám sice zejména v pátek moc nepřálo, pršelo a pršelo, ale i tak dopolední návštěvnost byla tradičně obrovská, protože se do ulic vydaly plzeňské i mimoplzeňské školy. Díky projektu mohli Dny vědy a techniky navštívit autobusem také žáci sekundy našeho gymnázia. Zájem i znalosti některých diváků byly obdivuhodné. Deštivé bylo bohužel i odpoledne, takže většina rodin s dětmi odložila návštěvu na sobotu. Sobota se již počasím téměř vydařila, a tak jsme mohli před stánek umístit i naše „Zábavná zrcadla“, která v pátek zůstala ukryta v útrobách stanu. V sobotu jsme měli u stánku i spoustu návštěv ze Stříbra. Děkujeme všem, kdo jste si našli čas a přijeli nás podpořit.

Zabezpečení ze strany pořadatelů bylo více než stoprocentní, čímž bychom jim chtěli touto cestou moc poděkovat, že jsme již podeváté měli možnost opět si po roce užít příjemný fyzikální víkend s nadšenými diváky, kteří s námi přišli objevovat fyziku, přemýšlet, hrát si a žasnout.

Pro ty, kteří to k nám mají příliš daleko, nebo jim to letos časově nevyšlo, přikládáme malou fotogalerii z akce.

Dny vědy a techniky - Plzeň 2014


Jitka Soukupová a Zuzana Kalčíková
 a 12 studentů tercie, sexty a oktávy Gymnázia Stříbro