AKTUALITY‎ > ‎

Celostátní finále soutěže O klobouk kouzelníka Pokustóna

přidáno: 7. 12. 2014 21:34, autor: Dimitrij Tjunikov

V celostátním finále v předvádění fyzikálních a chemických experimentů se studenti stříbrského gymnázia neztratili

O klobouk kouzelníka Pokustóna 2014

V pátek 5. prosince 2014 proběhl na Gymnáziu Písnická v Praze již sedmnáctý ročník soutěže "O klobouk kouzelníka Pokustóna". Studenti primy až kvarty stříbrského gymnázia se do soutěže v předvádění fyzikálních a chemických pokusů s jednoduchými pomůckami zapojují již dvanáct let.

Během roku si ve svých školách připravují jednotlivci nebo dvojice žáků z 6. až 9. ročníků ZŠ a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z celé republiky to nejlepší z jim známých pokusů z fyziky a chemie. Žáci se pak na podzim utkají ve dvou kolech - školním, které organizují učitelé chemie a fyziky přímo na svých školách a ti nejlepší pak v kole celorepublikovém, jehož pořadatelem je klub AMAVET při Gymnáziu Písnická v Praze.

Letošního finále 17. ročníku soutěže se zúčastnilo 52 soutěžících, kteří se ve 29 soutěžních týmech dvojic či jednotlivců utkali ve fyzikálně-chemickém pokusnickém klání.

Naše dvě soutěžní dvojice byly letos vylosovány až na závěr tříhodinového maratónu pokusů. A tak panovala v obou týmech trochu větší nervozita, než v minulých ročnících. Vždyť jsme viděli již 27 úžasných pětiminutových vystoupení. Některé pokusy byly pojaty jako malé divadlo, jiné ohromily svým nápadem. Hned první dva experimentátoři, kteří předváděli sérii experimentů se suchým ledem, nastavili laťku hodně vysoko.

A jak to všechno nakonec dopadlo? Kromě spousty inspirativních pokusů přivezených z různých koutů republiky jsme se do Stříbra po dvou letech opět vrátili i s klobouky kouzelníka Pokustóna. Co to znamená? Klára Mužíková a Lucie Dedková z tercie se staly se svojí sérií experimentů s vodou „Vyteče nebo nevyteče“ absolutními vítězkami letošního finále soutěže „O klobouk Kouzelníka Pokustóna“, ve kterém získaly od pětičlenné poroty 138 bodů z maximálních sto padesáti.

I když vítěz je vždy jen jeden, i druhý tým z tercie ve složení Veronika Jansová a Daniel Sůva se ve finále neztratil a s pokusy pod názvem „Danielův odkaz“ se 116 body obsadili krásné 9. – 11. místo. Kromě účastnických listů, čestných uznání a diplomů si děvčata za první místo odvezla také slušivé klobouky kouzelníka Pokustóna a zejména úžasnou hlavní cenu – pětidenní pobyt v Belgii s návštěvou Bruselu a aktivní činností na expediční výzkumné lodi Zeeleeuw vyplouvající z Ostende s možností zapojit se do výzkumu fauny a flóry v Severním moři. 

Všem finalistům gratulujeme, děvčatům přejeme spoustu zážitků z expedice a všem ostatním soutěžícím mnoho dobrých nápadů na pokusy do dalšího již 18. ročníku soutěže.

A v závěru ještě přidáváme tři fotografie dvojic z Gymnázia Stříbro ve vítězných kloboucích, a to z let 2009 – Veronika Matulková a Amálie Němečková (letos již maturantky), 2012 – Kateřina Osmiková a Hana Bártová (nyní sexta) a 2014 – Klára Mužíková a Lucie Dedková (tercie).

Zuzana Kalčíková a Jitka Soukupová, vyučující fyziky