V týdnu od 21.8. do 28.8 proběhla závěrečná část projektu ERASMUS+ Stand up, Europe! v německém Kaiserslauternu a přilehlém Homburgu. Celkem 8 studentů gymnázia se pod vedením p. Junkové a p. Maškové vydalo do Německa reprezentovat českou část projektu.

Hlavním cílem projektu bylo zkoumání odboje proti diktatuře a potlačování demokracie během 2. světové války. Vzhledem k tomu, že se tento projektový týden odehrával v Německu, byla většina workshopů zaměřena na německý odboj.

Výprava začala 21.8. časně zrána. Studenti se nejdříve auty dopravili do Norimberku, zde přestoupili na vlak a posléze se s dvěma přestupy dostali do města Homburg v Sársku, kde se také nacházela ubytovna, která po dobu pobytu skýtala studentům nocleh.

Krátce po ubytování začal první mezinárodní workshop. Studenti se rozdělili do tří skupin tak, že každá obsahovala členy z Německa, Řecka a Česka. Naskytla se tak skvělá možnost poznat podobně staré lidi z jiných zemí a naučit se s nimi komunikovat.

Během nabitého týdne se studenti věnovali hlavně zpracování informací o odboji proti fašismu v Německu, zbyl však i čas na cestování po okolí. Mezi nejzajímavější destinace patřil například nedaleký koncentrační tábor u města Neustadt nebo hrad Hambach, takzvaná “kolébka evropské demokracie”. Dostalo se však i na modernější historii a to při návštěvě hutě Völklingen chráněně organizací UNESCO.

Závěr projektu proběhl na Technickém gymnáziu v Kaiserslauternu. Zde studenti odprezentovali výsledky svých prací, a to ze všech projektových týdnů (i těch které se kvůli pandemii uskutečnily online). Návštěvníci školy si tak mohli na chodbě prohlédnout prezentace o odboji proti fašismu v Německu, Česku, Francii a Řecku. Německá škola poté pozvala všechny účastníky projektu do restaurace na tradiční oběd. Druhý den ráno vyrazila česká skupina vlakem zpět domů.

Celkově byl projekt velmi úspěšný i přes koronavirovou pandemii. Plánovaná setkání v Čechách a ve Francii sice musela proběhnout v online světě, i tak ale dokázali účastníci témata zpracovat a finální týden v Německu tak mohl proběhnout podle plánu, i když v posunutém termínu. Všichni studenti se shodli, že je projekt velmi obohatil, a že mezinárodní přátelství vzniklá během něj určitě neskončí po návratu domů.

Josef Ryska, G8