Od roku 2017 se naší škole podařilo zrealizovat 3 projekty Erasmus+ určené pro obor obchodní akademie a financované EU. Zahraničních stáží se za posledních 5 let zúčastnilo celkem 74 žáků. Měli jedinečnou možnost absolvovat dvoutýdenní (a dva žáci dokonce tříměsíční) praxe v různých firmách v Londýně a v Dublinu. Pracovali např. v kavárnách, hotelích, restauracích, jazykových školách, realitních kancelářích, účetních firmách, vzdělávacích zařízeních, obchodech, knihovně, atd. Naši stážisté díky evropským projektům mohou aplikovat své teoretické znalosti v praxi, komunikovat anglicky ve firmách i hostitelských rodinách, rozšiřovat své kulturní obzory, učit se samostatnosti a zodpovědnosti.

Současný projekt s názvem „Služby cestovního ruchu SMART“ (SMART = Sustainable, Modern, Active, Responsible Tourism) probíhá od září 2021 do března 2023. Odborné praxe byly zajištěny v irském Dublinu, 13 žáků vycestovalo v prosinci 2021, 15 žáků pak v září 2022. Dva čerství absolventi školy úspěšně vykonali dlouhodobou stáž v létě 2022. Celý projekt je zaměřen na udržitelnost a moderní trendy v cestovním ruchu. Účastníci projektu již kromě stáží v Irsku absolvovali dvě exkurze v ČR, vyzkoušeli si celou řadu praktických úkolů (např. plánování cesty a pobytu v zahraničí, vytvoření propagačního videa o turistické atrakci, jazykový AJ test online), a téma projektu se pravidelně objevuje ve výuce odborných předmětů.

Plně si uvědomujeme přínosy výše zmiňovaných aktivit pro naše žáky i celou školu, proto budeme o realizaci podobných projektů usilovat i v dalších letech.

Mgr. Petra Baxová, koordinátorka projektů Erasmus+ Gymnázia Stříbro

Pohledem žáků:

Letošní školní rok se vydalo na stáž do Dublinu celkově patnáct lidí, a to ze tříd OA3 a OA4. Chtěly bychom krátce popsat naši zkušenost a nové věci, které jsme se naučili či dozvěděli. Co se týče dopravy, vše proběhlo hladce, i když někteří z nás cestovali letadlem poprvé. Po příletu do Dublinu nás rozvezl řidič taxi k našim hostitelským rodinám, ve kterých jsme tyto 2 týdny bydleli. Pobyt byl velice příjemný, ale každá rodina měla svá pravidla, kterými jsme se museli řídit a respektovat je. Bylo pro nás zajímavé sledovat, jak se každodenní rodinný život v Irsku liší od toho našeho.

Jelikož jsme přiletěli v sobotu (27. 8. 2022), měli jsme celou neděli na poznávání Dublinu, a hlavně na zjištění lokací našich firem, u kterých jsme byli zaměstnáni po celou dobu pobytu. Nesměla chybět exkurze s naším průvodcem Tomášem Králem, který nám zajistil příjemnou první procházku po hlavním městě Irska. Pracovali jsme v sektoru „hospitality“, tzn. gastronomie a hotelnictví. Většina z nás pracovala v kavárnách, ale i v restauracích a hotelech. Náplně našich pozic se lišily a každý měl unikátní zážitek. Ve většině hostitelských firem panovala přátelská a otevřená atmosféra, a hned od prvního dne jsme se museli naplno zapojit do práce, protože se jednalo o velmi rušné podniky. Díky MHD kartě jsme se mohli pohybovat a cestovat bez problémů všemi druhy místní hromadné dopravy.

Odpoledne po práci jsme vyrazili do města, kde jsme se většinou všichni sešli a toulali se po památkách. Nesmělo samozřejmě chybět ani dobré jídlo a pití. Výjimkou nebyly ani podvečerní „konference”, které svolávala paní Baxová, naše doprovázející učitelka. Na nich se sešli všichni stážisté a probírali jsme naše dojmy, zážitky a nápady na nové výlety.

Když nastal čas odjezdu, rozloučili jsme se s našimi hostitelskými rodinami, někteří i se slzami v očích, a už jsme jen čekali, až nás vyzvedne taxi a odveze nás zpátky na letiště.

Praxe v Dublinu byla neuvěřitelně nádherným zážitkem, jako skupinu nás to skvěle stmelilo, a každý máme nezapomenutelné vzpomínky.

Natálie Lehocká, Petra Rosová, třída OA3