Projekt skvěle rozjetý v únoru 2020 v řecké Lecheně byl krátce po svém začátku nucen kvůli epidemické situaci ve světě razantně přibrzdit. V březnu 2020 již byla zajištěna doprava do francouzského města Bressuire a tamního lycea. Termín návštěvy Francie byl kvůli epidemii ještě dvakrát přesunut, až byl zrušen úplně a francouzští partneři od projektu odstoupili. Zůstali pouze tři projektoví partneři – kromě naší školy to je německá BBS 1 Technik Kaiserslautern a řecká 1o Epaggelmatiko Lykeio Lechainon.

Tématem projektu je sledování odboje proti diktaturám, především proti nacismu během 2. světové války. Cílem projektu bylo zmapovat situaci ve všech čtyřech projektových zemích, a proto jsme museli zpracovat také téma francouzského odboje, a to online formou od 25. ledna do 1. února. Spolupráce na dálku sice nebyla jednoduchá, ale zvládli jsme to!

S ohledem na epidemickou situaci muselo online formou proběhnout i „setkání“ v České republice. Od 16. do 23. dubna všechny tři týmy společně zpracovávaly nejprve tematiku ČSR před 2. sv. válkou a během ní, poté se seznámily s českými odbojáři a jejich osudy. Tyto vážné aktivity byly prokládány různými kvízy a hrami, vedoucími k seznámení se s Českou republikou, jejími obyvateli a jazykem. Studenti tak měli alespoň virtuálně možnost se po dlouhé době setkat.

Poslední aktivitou by se mělo stát setkání v německém Kaiserslauternu, kde se naše práce završí. Snad bude možné se v plánovaném termínu (poslední srpnový týden) konečně sejít naživo.

Mgr. Marie Mašková