Ve dnech 20.-22.11.2019 se zúčastnili čtyři studenti kvinty mezinárodního setkání ve Waldmünchenu. Letošní ročník byl věnován problematice ochrany životního prostředí. Pokud vás zajímá, jak se tam studentům líbilo a co tam zažili, přečtěte si jejich příspěvek.

Mgr. Světlana Krausová


Čtyřem nejlepším studentům z G5 (nám) 😉 byla nabídnuta účast na letošním ročníku 2-Nations-Youth Academy ve Waldmünchenu. Zaměřením letos byla environmentální politika, takže jsme coby zapálení ekologové nemohli odmítnout. Ve středu dopoledne nás pan školník odvezl až na zámek, ze kterého vzniklo vzdělávací centrum pro mládež. Zde jsme byli dva dny ubytováni. V zámku krásném jako Karlštejn nás přivítali milí pořadatelé, mezi kterými nám byl nejsympatičtější veganský malíř Xaver. Poté, co jsme se ubytovali, nám byl přichystán mňamózní obídek. Najedli se jedlíci všech preferencí včetně veganů.

Po obědě jsme měli chviličku volného času, a tak jsme se vydali prozkoumat Lesomnichov. Šli jsme si koupit nějaké pochoutky, které v Česku nemáme, abychom po večerech mohli mlsat.

První aktivitou byla česko – německá interakce. Seznámili jsme se s našimi vrstevníky z druhé strany (druhého národa), ale i s našimi českými kamarády. Také jsme se rozdělili do dvou skupin. V každé skupině nám pořadatelé sdělili své připravené projekty a ty jsme pak měli ostatním vysvětlit. Na závěr prvního večera každý z nás napsal na lístečky body k problematice životního prostředí a seskupoval je podle souvislosti. Poté jsme se měli rozdělit do 5 skupinek, které si pak vypracovávaly projekty k svému konkrétnímu tématu. Používali jsme strategii nazvanou Sprint Design. Tématy byly například: Fast-fashion, alternativní paliva, městské eko-kompostárny nebo dezinformace médií o klimatické krizi.
Po večeři jsme měli možnost do 10 hodin strávit čas v zámeckém sklípku, kde si studenti starší 16 let mohli zakoupit v omezeném množství pivo i víno. Prášky na spaní tedy nebyly vůbec potřebné.
Následující den nás čekalo dokončování našich projektů, které jsme měli vypracovat nejen teoreticky, tedy informovat o problematice, ale i prakticky – vytvořit nějaký projekt, který dáme na sociální sítě, případně petici. Navzdory časové tísni se všem skupinkám podařilo své projekty dokončit.
K čemu to tedy všechno bylo? Ve čtvrtek večer byla naplánována prezentace našich projektů. Pozváni byli i hosté, mezi kterými byli například německá zastupitelka v Bundestagu nebo vedoucí mezinárodního zpravodajství Hospodářských novin, který čirou náhodou pochází ze Stříbra.
Po každé prezentaci projektu následovala diskuze s hosty. Po ukončení těchto prezentací, které doprovázela tréma, nás ještě naposledy pozvali do zámeckého sklípku. Měli jsme i možnost přidat se ke kultovním vyvolávacím rituálům v zámeckém Discu. Poslední přeživší byli spatřeni až ve 2 hodiny ráno..

V pátek dopoledne jsme se díky panu školníkovi celí unavení ocitli zpátky ve Stříbře.

Co nám to všechno přineslo? Úžasné vzpomínky a interakce s jinými národy přece! O enviromentalistice bohužel minimálně.

Studenti z G5 – Timo, René, Anežka a Christian