AKTUALITY‎ > ‎

Ze Stříbra do Litomyšle pro zlato a stříbro

přidáno: 24. 9. 2012 21:35, autor: Dimitrij Tjunikov
Studenti primy a tercie stříbrského gymnázia bodovali v celorepublikovém finále celoroční soutěže přírodních věd Pohár vědy

Od 21. do 23. září 2012 proběhlo v Litomyšli celostátní finále soutěže Pohár vědy. Jednalo se o celoroční soutěž, kdy studenti nejprve plnili úkoly

Pohár vědy - Litomyšl 2012

čtyř domácích kol a zpracovávali badatelské deníky. Celkem se do soutěže zapojilo 74 týmů. V červnu pak odborná porota složená z odborníků z MFF UK v Praze rozhodla na základě řešení domácích kol a zaslaných badatelských deníků o 21 finálových týmech z celé ČR.

A těchto 21 nejlepších týmů se právě o víkendu sešlo v Litomyšli, aby ostatním během pěti minut co nejlépe představili vylosovaný experiment, prezentovali porotě i ostatním týmům svoji badatelskou činnost na týmovém stánku a zabojovali v plnění úkolů na nejkrásnějších místech v Litomyšli.

Stříbrské gymnázium a město Stříbro v Litomyšli reprezentovaly dva soutěžní týmy. V mladší kategorii tým primy Malí Stříbrujáři ve složení Daniel Sůva, Veronika Jansová, Jan Kalčík a Lucie Dedková, mezi staršími žáky tým Permoníci z AG ve složení Eliška Suchardová, Zuzana Strankmüllerová, Matěj Frouz a Pavel Hůla.

Páteční večer patřil pokusům. Primáni představili ve dvou částech pokus Létající čajový sáček a vysvětlili na něm princip funkce komína. Tým z tercie doplnil svoji prezentaci experimentu Balónek v láhvi i slušivými kostýmy souvisejícími s názvem jejich týmu a stejně jako primáni získal po svém vystoupení zasloužený potlesk.

V sobotu dopoledne proběhla druhá část soutěže, kde týmy formou výstavních stánků prezentovaly svoji badatelskou činnost z jednotlivých kol Poháru vědy – výroba spektroskopů, kyvadel, mechanických hraček či výzkum chromatografie. Prezentace probíhala dvojjazyčně – česky pro učitele a žáky z ostatních týmů a odbornou porotu z MFF UK a anglicky pro porotce z Turecka a Švédska.

Sobotní odpoledne pak patřilo soutěži po městě Litomyšli. A tak týmy například ve sklepení zámku odrážely laserový paprsek pomocí zrcadel na předem určené místo, odhadovaly v klášterních zahradách neznámé předměty ukryté v uzavřených sáčcích, měřily vzdálenosti a spoustu dalšího.

V sobotu večer již téměř stovka účastníků z celé republiky netrpělivě očekávala závěrečné vyhlášení výsledků a vyhodnocení soutěže Pohár vědy. A naše radost neznala mezí, když jsme v kategorii mladších žáků získali hned dva nejcennější kovy - první místo v soutěži po městě Litomyšli a také první místo v celostátním kole Poháru vědy v mladší kategorii. Vyhlášení výsledků ve starší kategorii bylo také velice úspěšné, starší tým byl ve svojí kategorii v celostátním kole Poháru vědy stříbrný.

Oběma týmům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy i města.

Z. Kalčíková, J. Soukupová, vyučující fyziky