AKTUALITY‎ > ‎

Studenti stříbrského gymnázia prezentovali pokusy na Expo Science International 2013 v Abu Dhabi

přidáno: 21. 10. 2013 4:53, autor: Dimitrij Tjunikov

Od 12. do 23. září 2013 se pětičlenná skupina ze stříbrského gymnázia ve složení Daniel Sůva - sekunda, Šárka Pomyjová - oktáva, Hana Bártová, Kateřina Osmiková – obě kvinta a PhDr. Jitka Soukupová vypravila na 12 dní do Spojených Arabských Emirátů. Zde jsme na Expo Science International v Abu Dhabi představili návštěvníkům studentský česko-anglický projekt „Physics can be fun“ (Fyzika může být zábava).

Kromě prezentace samotného projektu formou výstavního stánku a workshopu na téma „Fyzikální pokusy s plechovkami od nápojů“ jsme získali také spousty zážitků, absolvovali několik výletů, navštívili Abu Dhabi a Dubaj a poznali mnoho nových přátel a kamarádů a hlavně získali mnoho nových nápadů pro naši činnost.

Od 13. do 19. září probíhal vlastní festivalový týden. Vědecká výstava Expo Science International probíhala ve výstavní hale ADNEC v Abu Dhabi a svůj studentský projekt zde představilo na více než 300 stáncích okolo 1200 vystavovatelů z více než 60 zemí světa.

Dopoledne výstavu navštěvovaly zejména arabské školy, odpoledne pak většinou individuální návštěvníci a rodiny s dětmi. Za tři výstavní dny, z nichž jeden den byla výstava přístupná pouze pro ženy, navštívilo více než 50 000 návštěvníků.

Během závěrečného ceremoniálu výstavy náš projekt „Physics can be fun“, ve kterém jsme představili tři samostatné sekce aktivit – fyzikální pokusy s jednoduchými pomůckami, fyzikální modely a hračky, které si sami můžete vyrobit a workshop „Fyzikální pokusy s plechovkami od nápojů“, získal jedno z pěti ocenění pro vystavovatele do 18 let. Jsme moc rádi, že návštěvníci i pořadatelé náš stánek ohodnotili jako jeden z nejlepších, a že jsme si z Abu Dhabi přivezli krásné medalie, certifikáty a pohár.

Od 20. do 23. září následovaly dny volna, odpočinku a výletů. Zážitky, které jsme zde získali, jsou úžasné a je jich strašně moc, takže namátkou jen „desítka našich NEJ…“:


  • navštívili jsme největší mešitu, mešitu šejka Zayeda, která pojme až 40 000 věřících 
  • koupali jsme se v pro nás zatím nejteplejším moři, voda na Corniche Brach měla teplotu 36 stupňů Celsia 
  • teplota vzduchu se pohybovala každodenně přes 40 stupňů celsia, v nejteplejší dny to bylo 48 stupňů Celsia 
  • svezli jsme se na nejrychlejší horské dráze na světě Formula Rossa ve Ferrari Parku v Abu Dhabi, jejíž maximální rychlost dosahuje 240 km/h 
  • za 1 minutu jsme jedním z 57 výtahů vystoupali na vyhlídkovou plošinu nejvyšší věže na světě Burj Khalifa, jejíž výška je 828 m 
  • prohlédli jsme si vstupní prostory areálu nejluxusnějšího hotelu v Abu Dhabi, hotelu Emirates Palace 
  • absolvovali jsme pouštní safari v jeepech jedoucích mezi dunami, svezli se na velbloudech, nechali se „potetovat“ hennou v beduínské vesnici 
  • ochutnali jsme velbloudí mléko, čokoládu z velbloudího mléka a ti odvážnější i velbloudí maso 
  • svezli jsme se růžovým taxíkem – tento taxík řídí vždy řidička a je určen pouze ženám 
  • i v nákupních střediscích, výstavní hale a na dalších místech, kde byste to příliš nečekali, naleznete modlitebny


A na závěr bychom rádi poděkovali všem, bez jejichž pomoci by se naše cesta určitě neuskutečnila. Za finanční podporu děkujeme OŠMS Plzeňského kraje, Radě města Stříbra a Sdružení rodičů při Gymnáziu a Obchodní akademii Stříbro. V neposlední řadě patří obrovský dík rodičům účastníků za každodenní zájem a osobní podporu během celé akce.

Pro zájemce přidáváme i několik fotografií.

Expo Science International 2013


PhDr. Jitka Soukupová, gymnázium Stříbro

Comments