AKTUALITY‎ > ‎

O klobouk kouzelníka Pokustóna 2015

přidáno: 7. 12. 2015 4:50, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 7. 12. 2015 4:50 ]

Již čtvrtá dvojice klobouků kouzelníka Pokustóna z celostátního finále v předvádění fyzikálních a chemických experimentů putuje na stříbrské gymnázium.

V pátek 4. prosince 2015 proběhl na Gymnáziu Písnická v Praze již osmnáctý ročník soutěže "O klobouk kouzelníka Pokustóna". Studenti primy až kvarty stříbrského gymnázia se do soutěže v předvádění fyzikálních a chemických pokusů s jednoduchými pomůckami zapojují již třináct let.

Během roku si ve svých školách připravují jednotlivci nebo dvojice žáků z 6. až 9. ročníků ZŠ a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z celé republiky to nejlepší z jim známých pokusů z fyziky a chemie. Žáci se pak na podzim utkají ve dvou kolech - školním, které organizují učitelé chemie a fyziky přímo na svých školách a ti nejlepší pak v kole celorepublikovém, jehož pořadatelem je klub AMAVET při Gymnáziu Písnická v Praze.


Letošního finále 18. ročníku soutěže se zúčastnilo 59 soutěžících, kteří se ve 31 soutěžních týmech dvojic či jednotlivců utkali ve fyzikálně-chemickém pokusnickém klání.


A jak to všechno nakonec dopadlo? Kromě spousty inspirativních pokusů přivezených z různých koutů republiky jsme si domů opět přivezli klobouky kouzelníka Pokustóna. Klára Mužíková a Lucie Dedková z kvarty se se svým experimentem „Čas v barvách“ staly absolutními vítězkami letošního finále soutěže „O klobouk Kouzelníka Pokustóna“, ve kterém získaly od pětičlenné poroty 128 bodů z maximálních sto padesáti.


I když vítěz je vždy jen jeden, ani ostatní týmy se ve finále neztratily. Všichni bodovali v první desítce. Daniel Sůva a Veronika Jansová z kvarty obsadili s experimentem „Kuličky ve vodě pokaždé jinak“ krásné 6. – 7. místo a na vítězky ztráceli pouhých 8 bodů. A neztratili se ani naši nováčci, primánky Adéla Svobodová a Veronika Kalčíková, které s experimentem „Limonen třikrát v akci“ obsadily se 119 body nádherné osmé místo a jsou tak žhavým želízkem do dalších let. Kromě účastnických listů, čestných uznání a diplomů si děvčata za první místo odvezla také slušivé klobouky kouzelníka Pokustóna a zejména úžasnou hlavní cenu – pětidenní poznávací zájezd do zahraničí.


Všem finalistům gratulujeme, děvčatům přejeme spoustu zážitků ze zahraničního putování za vědou a všem ostatním soutěžícím mnoho dobrých nápadů na pokusy do dalšího již 19. ročníku soutěže.


Na závěr bychom také rádi poděkovali panu Mgr. Karlu Mužíkovi za skvělou domácí přípravu vítězného týmu a městu Stříbro a Sdružení rodičů při G a OA za finanční podporu akce.


Zuzana Kalčíková a Jitka Soukupová, vyučující fyziky