AKTUALITY‎ > ‎

O klobouk kouzelníka Pokustóna

přidáno: 10. 12. 2012 6:00, autor: Dimitrij Tjunikov

aneb v jednoduchosti je krása. V celostátním finále v předvádění fyzikálních a chemických experimentů se stříbrští gymnazisté neztratili.

O klobouk kouzelníka Pokustóna

Již po patnácté se v Praze konalo celostátní finále soutěže "O klobouk kouzelníka Pokustóna". Studenti stříbrského gymnázia se do této každoročně pořádané soutěže v předvádění fyzikálních a chemických pokusů s jednoduchými pomůckami zapojují již deset let. Během roku si ve svých školách připravují jednotlivci nebo dvojice žáků z 6. až 9. ročníků ZŠ a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z celé republiky to nejlepší z jim známých pokusů z fyziky a chemie. Žáci se pak na podzim utkají ve dvou kolech - školním, které organizují učitelé chemie a fyziky přímo na svých školách a ti nejlepší pak v kole celorepublikovém, jehož pořadatelem je klub AMAVET při Gymnáziu Písnická v Praze.

Letošního finále 15. ročníku s podtitulem „V jednoduchosti je krása“ se zúčastnilo 52 soutěžících, kteří se ve 30 soutěžních týmech dvojic či jednotlivců utkali ve fyzikálně-chemickém pokusnickém klání. Stříbrští gymnazisté se v tomto více než tříhodinovém maratónu v předvádění chemických a fyzikálních pokusů neztratili. Svým vrstevníkům předvedli několik zajímavých experimentů s Coca-Colou, hrátky s ohněm a také to, jak lze ve fyzice využít plechovky od nápojů.

A jak to všechno nakonec dopadlo? Kromě spousty inspirativních pokusů přivezených z různých koutů republiky jsme do Stříbra po třech letech opět dorazili i s klobouky. Co to znamená? Hanka Bártová a Katka Osmiková se staly se svojí sérií experimentů s plechovkami od nápojů absolutními vítězkami letošního celostátního finále soutěže O klobouk Kouzelníka Pokustóna.

Ale i naši nejmladší experimentátoři z primy, kteří se takového velkého celostátního klání zúčastnili poprvé, skončili v celorepublikovém finále na bodovaných místech. Daniel Sůva a Jan Kalčík s dvojicí pokusů Hrátky s ohněm vybojovali krásné páté místo a na 10. až 11. místě bodovaly Klára Mužíková a Zdena Bunková díky experimentům s Coca-Colou. Kromě účastnických listů, čestných uznání a diplomů si děvčata za první místo odvezla také slušivé klobouky kouzelníka Pokustóna a zejména úžasnou hlavní cenu – pětidenní pobyt v Belgii s návštěvou Bruselu a aktivní činností na expediční výzkumné lodi Zeeleeuw (Lvoun) vyplouvající z Ostende s možností zapojit se do výzkumu fauny a flóry v Severním moři. 

Všem finalistům gratulujeme, děvčatům přejeme spoustu zážitků z expedice a všem ostatním finalistům i novým soutěžícím mnoho dobrých nápadů na pokusy do dalšího ročníku soutěže.

Zuzana Kalčíková a Jitka Soukupová, vyučující fyziky