AKTUALITY‎ > ‎

Na praxi do zahraničí - studentky obchodní akademie strávily tři týdny ve Vohenstraußu

přidáno: 14. 6. 2015 20:45, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 20. 6. 2015 3:34 ]
Od 4. do 22. května vykonávaly tři studentky Gymnázia Stříbro, konkrétně učebního oboru obchodní akademie, svou povinnou praxi ve dvou podnicích v bavorském Vohenstraußu. Realizace projektu byla závislá na spolupráci s partnerskou školou – Staatliche Realschule Vohenstrauß. Jejím hlavním úkolem bylo zajistit místa, kde by naši studenti mohli praxi vykonávat, což nebylo právě snadné. Nakonec se na přímluvu starosty Vohenstraußu, pana Andrease Wutzlhofera, našla dvě místa v městském infocentru. Třetí studentka, Jana Sojková, pracovala ve firmě PSZ. Právě ona se svěřila se svými zkušenostmi z projektu:

Naše škola ve spolupráci s plzeňským Tandemem a s partnerskou školou Realschule Vohenstrauß v Německu umožnila celkem třem studentkám obchodní akademie praxi v zahraničním prostředí, a to v již zmíněném Vohenstraußu. Vše se podařilo zrealizovat díky vstřícnosti naší partnerské školy, především paní Renáty Burcsak a Michaely Gollwitzer.

Dne 4. května 2015 jsem tedy s děvčaty Štěpánkou Bubnovou a Denisou Bocanovou odcestovala do Vohenstraußu, kde nás ubytovali v místním penzionu Grüner Baum. Později jsem zjistila, že se zde nejen dobře vaří, ale je tu i skvělá, přátelská obsluha, která se snaží udělat vše, co na očích vidí. Poté nás na radnici vřele uvítal starosta města, pan Andreas Wutzlhofer.

Zatímco děvčata pracovala v informační kanceláři místního zámku, moje pracoviště se nacházelo v průmyslové zóně na konci města. Firma nese název PSZ electronic GmbH Vohenstrauß, vyrábí plastové díly do automobilů, které rozesílají hlavně do Albánie, Tuniska, Česka i Německa. V práci mě uvítala Jana Schmid, velmi přátelská paní, která na mě po celé tři týdny dohlížela. A opravdu jsem měla celé tři týdny co dělat. Mojí hlavní prací bylo párovat faktury s příslušnými dodacími listy, kontrolovat údaje na fakturách a po zaúčtování je rovnat do šanonů v archivu.

Praxe v Německu je pro mě skvělou zkušeností, získala jsem nejen spoustu nových znalostí německého jazyka, ale také znalostí ve svém oboru. Ve městě se mi hodně líbilo, je zde krásné prostředí, řada turistických stezek a milí lidé. V práci byla příjemná atmosféra a kdykoliv byl nějaký problém, vždy ho se mnou ochotně vyřešili. Doufám, že i my jako praktikanti jsme představovali určitý přínos a další rok dostanou stejnou možnost i jiní studenti.

Sojková Jana, OA3