AKTUALITY‎ > ‎

KVALITA SE VYPLÁCÍ

přidáno: 10. 11. 2016 1:05, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 10. 11. 2016 1:15 ]
Když se naše škola v dubnu 2010 stala držitelem Certifikátu kvality IES stupně B, v řadě z nás vyvstaly otázky: Proč vůbec Certifikát kvality pro vzdělávání na střední škole? Je snad škola obchodní či výrobní firma, u kterých je to z pochopitelných důvodů nutnost? Je pravdou, že postupem let jsme snad všichni v naší škole pochopili, že i škola se musí chovat na trhu vzdělávací nabídky tržně, pokud usiluje o pevnou pozici a tomto trhu. Musí se zcela zásadně odlišovat od konkurence, musí mít veřejnosti co nabídnout.
"Co nabídnout" znamená, nabídnout vyšší kvalitu vzdělávání než nabízejí ostatní školy. To je stručně popsaný zdánlivě jednoduchý proces, jak trvale získávat žáky ke studiu a tím posilovat postavení školy na trhu vzdělávací nabídky, i když je demografický vývoj počtu žáků zejména 9. tříd základních škol, stále nepříznivý.
Proto každé dva roky naše škola podstupuje certifikační proces a v letošním roce 2016 obdržela Certifikát kvality IES stupně BBB (z certifikační řady AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, C, DDD, DD, D). Znamená to, že Gymnázium ve Stříbře je vysoce erudovanou a profesionálně vedenou vzdělávací institucí.
V čem vlastně spočívají výhody, být vysoce erudovanou a profesionálně vedenou vzdělávací institucí? Spočívají zejména:
  • ve zvyšování důvěry veřejnosti a státních kontrolních orgánů
  • ve zvyšování důvěryhodnost při společných projektech s firmami a institucemi
  • v možnostech školy pružně reagovat na změny požadavků studentů 
  • v garantování stálosti vzdělávacího procesu a tím i stabilní a vysoké kvality poskytovaného vzdělávání
  • v možnostech školy uspokojit požadavky i nejnáročnějších studentů a jejich rodičů
  • ve vedení k neustálému zvyšování spokojenosti studentů a jejich rodičů se školou.
Skutečnost, že se nám stále daří (naproti stále trvajícímu, nepříznivému demografickému vývoji v počtu zejména patnáctiletých žáků základních škol) naplňovat první ročníky, je praktickým výsledkem marketingového řízení školy a tím i očekávaným výsledkem certifikačního ocenění školy. Naplněné první ročníky dokládají, že se kvalita opravdu vyplácí.

Ing. Věra Šedivá
zástupce ředitele Gymnázia Stříbro