AKTUALITY‎ > ‎

Gymnazisté bodovali v 16. ročníku fyzikálně-chemické soutěže „O klobouk kouzelníka Pokustóna“

přidáno: 11. 12. 2013 2:11, autor: Dimitrij Tjunikov
Již pošestnácté se v Praze konalo celostátní finále soutěže „O klobouk kouzelníka Pokustóna“.

Studenti Gymnázia Stříbro se do této každoročně pořádané soutěže v předvádění fyzikálních a chemických pokusů s jednoduchými pomůckami zapojují již jedenáct let. A tak se i letos 6. prosince 2013 vypravily tři soutěžní dvojice na finále do Prahy.

A jak soutěž probíhá? Během roku si ve svých školách připravují jednotlivci nebo dvojice žáků z 6. až 9. ročníků ZŠ a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z celé republiky to nejlepší z jim známých pokusů z fyziky a chemie.
Žáci se pak na podzim utkají ve dvou kolech - školním, které organizují učitelé chemie a fyziky přímo na svých školách a ti nejlepší pak v kole celorepublikovém, jehož pořadatelem je klub AMAVET při Gymnáziu Písnická v Praze.

Letošního finále 16. ročníku soutěže s podtitulem „V jednoduchosti je krása“ se zúčastnilo více než 50 soutěžících, kteří se ve 33 soutěžních týmech dvojic či jednotlivců utkali ve fyzikálně-chemickém pokusnickém klání.

Studenti stříbrského gymnázia se v tomto téměř čtyřhodinovém maratónu (každý tým má na předvedení experimentu 5 minut) v předvádění chemických a fyzikálních pokusů neztratili.
Svým vrstevníkům předvedli několik zajímavých experimentů s hustotou kapalin, demonstrovali na fyzikálním modelu princip činnosti středního ucha a také předvedli, co všechno dokáže podtlak.

A jak to všechno nakonec dopadlo?
Kromě spousty inspirativních pokusů přivezených z různých koutů republiky jsme do Stříbra přivezli i skvělé umístění. Veronika Jansová a Daniel Sůva se svými experimenty „Co dokáže podtlak“ získali cenu poroty a zároveň krásné páté místo. Na paty jim šlapaly Kláry – Klára Mužíková a Klára Šujanová, které byly s „Experimenty s hustotou“ těsně za nimi, o jediný bod šesté. Přesně v polovině soutěžního pole na 16. – 17. místě se umístili Jan Kalčík a Michael Fiala s experimentem „Střední ucho“.

Všem finalistům gratulujeme, děkujeme za skvělou reprezentaci školy a města a novým soutěžícím přejeme mnoho dobrých nápadů na pokusy do dalšího ročníku soutěže.

J. Soukupová a Z. Kalčíková, vyučující fyziky

O klobouk kouzelníka Pokustóna - 2013