AKTUALITY‎ > ‎

Creative Science Festival, Jižní Korea

přidáno: 27. 8. 2012 4:12, autor: Dimitrij Tjunikov
Od 7. do 21. srpna 2012 se šestičlenná skupina studentů ze stříbrského gymnázia ve složení Jana Nedvědová, Johana Kalistová, Šárka Pomyjová, Naďa Zíková, Jan Holčík a Jitka Soukupová vypravila na 14 dní do Jižní Koreje, kde jsme na Creative Science Festivalu představili návštěvníkům svůj projekt Hravá fyzika.

Korea 2012


Kromě prezentace samotného projektu formou výstavního stánku a workshopu jsme získali také spousty nových zážitků, absolvovali několik výletů, navštívili Soul a poznali mnoho nových přátel a kamarádů a hlavně nových nápadů pro naši činnost.

Během týdenního pobytu v Soulu jsme navštívili královské paláce v centru města, budhistické chrámy a kláštery, tradiční korejskou vesničku a mnoho dalších památek. Zároveň jsme měli možnost ochutnat tradiční korejskou kuchyni, která je nesmírně pálivá a bydlet v pravém hanoku s původním způsobem ubytování, tj. spaním na podložkách na vyhřívané podlaze. 

Poté již následoval festivalový týden. Creative Science Festival probíhal v největším korejském výstavním areálu Kintex a podle informací organizátorů jej během šesti dnů navštívilo více než 200 000 návštěvníků. V areálu se prezentovalo ve 400 stáncích více než 300 různých organizací, škol, klubových zařízení, univerzit a vědeckých organizací zejména z Jižní Koreje. Organizátoři pozvali i 10 zahraničních účastníků z devíti zemí – USA, Velká Británie, Japonsko, Čína, Polsko, Srbsko, Mexiko, Estonsko a letos poprvé také Česká republika. 

Mezi korejskými dětmi a mládeží je o vzdělání, vědu, techniku a výzkum obrovský zájem, a tak jsme na stánku každý den naše pokusy předváděli tisícům návštěvníků. Projekt Hravá fyzika, ve kterém jsme představili tři samostatné sekce aktivit – fyzikální pokusy s jednoduchými pomůckami, fyzikální modely a hračky, které si sami můžete vyrobit a workshop hrátky s brčky a papírem, návštěvníky zaujal. Jsme moc rádi, že návštěvníci i pořadatelé náš stánek hodnotili jako jeden z nejlepších a věříme, že na naši průkopnickou cestu na Creative Science Festival do Jižní Koreje v dalších letech některý z debrujárských klubů naváže.

A na závěr bychom rádi poděkovali všem, bez jejichž pomoci by se naše cesta určitě neuskutečnila. Za finanční podporu děkujeme OŠMS Plzeňského kraje, Radě města Stříbra a Sdružení rodičů při Gymnáziu a Obchodní akademii Stříbro. Za technickou a morální podporu vedení Gymnázia Stříbro a Marušce Šmídové a Petru Zapletalovi z Asociace malých debrujárů ČR.

Pro zájemce přidáváme i několik fotografií.