AKTUALITY‎ > ‎

Chceš se stát politikem? Tak právě teď je správný čas!

přidáno: 9. 12. 2013 21:19, autor: Dimitrij Tjunikov
V posledních letech se studenti naší školy účastní Pražského Studentského Summitu. I tento rok je tomu tak. Za školu postoupila pouze jedna delegace ze tří přihlášených.

Asi vás napadne otázka , o co vlastně v tomto modelu jde? Model je simulací OSN, NATO a EU. Model NATO probíhá v angličtině a do tohoto modelu se dostanou jen ti opravdu nejlepší. Model EU je určen pouze pro vysokoškolské studenty a model OSN pro středoškoláky, ale najdete zde i pár účastníků z vysokých škol. Abyste byli vybráni, musí každá delegace napsat „esej“ o státu, který si vybrala. „Esej“ má vždy určité téma, v letošním roce byly námětem zahraniční priority a zahraniční politika daného státu.

Před začátkem psaní se musí utvořit skupina 3-5 lidí, kteří se mezi sebou domluví, v jakém orgánu budou chtít pracovat, tuto informaci je nutno vědět ještě před samotným odesláním přihlášky. Poté zpracovanou esej odešlete a čekáte, jestli vaši delegaci přijmou.

Nám se to letos povedlo za stát Venezuela, kterou zastupujeme v orgánech HRC, WTO, UNEP, UNESCO. Dne 9. listopadu jsme se proto vydali na VŠE do Prahy, kde se celý ročník odehrává. Hned u vchodu jsme byli mile přivítáni a také nám byly dány visačky se jménem státu, který zastupujeme. Šli jsme se přihlásit, obdrželi jsme noviny a různé brožury o EU, NATO a jiných organizacích, pak jsme byli nasměrováni do velké posluchárny, kde měl úvodní slovo organizátor a koordinátorka celého projektu. Také vystoupil zajímavý host, kterým byl pan Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Po dopolední části jsme se už každý vydal do svého orgánu, kde jsme se seznámili z dalšími účastníky, kteří budou tento rok s námi spolupracovat. Každý měsíc až dokonce března budou probíhat přípravná setkání. Na přelomu března a dubna se koná velká závěrečná konference, na které budeme jednat o jednotlivých bodech agendy prodiskutovaných na přípravných zasedáních.

A co vám tento projekt přinese? Já osobně za sebe můžu uvést, že tento projekt mi přinesl nové zkušenosti, poznatky a také nové kamarády. Pokud vás můj článek zaujal a studujete na střední škole, neváhejte a přihlaste se do dalšího ročníku tohoto projektu, zde je internetová adresa, na které najdete více informací www.studentsummit.cz. Budeme rádi, když se přihlásíte a my tam potkáme nové přátele.

Jana Soulková, G6